Cztery premierowe spektakle w nowym sezonie w Operze Krakowskiej

4

Cztery nowe produkcje – balet „Dwie historie – jeden Taniec”, opery „Don Pasquale” i „Opowieści Hoffmana” oraz operetka „Hrabina Marica” znajdą się w repertuarze nowego sezonu artystycznego Opery Krakowskiej.

Pierwszą premierą będzie przedstawienie baletowe pt. „Dwie historie – jeden taniec” do muzyki na żywo skomponowanej przez Piotra Orzechowskiego i Krzysztofa Ścierańskiego (29.10.2016). Choreografię przygotowuje Jacek Tyski, a scenografię i kostiumy Anna Sekuła.

2 grudnia odbędzie się premiera opery „Don Pasquale” G. Donizettiego. Spektakl wyreżyseruje Jerzy Stuhr i będzie to pierwsza realizacja operowa wybitnego twórcy. W partii Doktora Malatesty usłyszymy Mariusza Kwietnia, światowej sławy barytona, gwiazdę Metropolitan Opera w Nowym Jorku i innych wiodących scen operowych. W obsadzie ponadto m.in.: Dariusz Machej, Grzegorz Szostak (Don Pasquale), Mariusz Godlewski (Malatesta), Andrzej Lampert, Sang Jun Lee, Adam Sobierajski (Ernesto), Alexsandra Flood, Anna Wolfinger, Karolina Wieczorek (Norina).

Na luty 2017 roku Opera Krakowska zapowiada wystawienie operetki Imre Kálmána „Hrabina Marica” w reżyserii Pawła Piotrowskiego – Aigera, a na czerwiec – „Opowieści Hoffmanna” Jacquesa Offenbacha w reżyserii Michała Znanieckiego. Obsada dwóch ostatnich premierowych spektakli nie jest jeszcze potwierdzona.

W nadchodzącym sezonie w Operze Krakowskiej obejdzie się bez zmian kadrowych. Znana jest już decyzja władz województwa małopolskiego, które podjęły uchwałę w sprawie przedłużenia na okres trzech sezonów artystycznych kadencji Bogusława Nowaka na stanowisku dyrektora teatru. Powołaniu dyrektora naczelnego bez przeprowadzania procedury konkursowej sprzeciwiały się dwa z trzech działających w teatrze związków zawodowych: Związek Zawodowy Pracowników Opery Krakowskiej i Związek Zawodowy Artystów i Pracowników Obsługi Sceny. Związek Zawodowy Muzyków Orkiestry Opery Krakowskiej nie zajął oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Ogłoszenia konkursu domagały się również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz krakowski oddział Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Bogusław Nowak kieruje Operą Krakowską od 2007 roku, był jej szefem również w latach 2001 – 2004. Za jego kadencji, w grudniu 2008 roku, miało miejsce otwarcie nowej siedziby teatru przy ul. Lubicz, a w 2013 roku Opera Krakowska uplasowała się na 47. miejscu w rankingu stu najbardziej liczących się teatrów operowych na świecie prowadzonym przez portal operabase.com.

 

O autorze