Człowiek z Manufaktury

0

Teatr Wielki w Łodzi oraz Centrum Handlowo – Rozrywkowe Manufaktura nawiązały współpracę w sprawie konkursu dla kompozytorów, polegającego na stworzeniu współczesnej opery o Łodzi.

W ramach konkursu do 2018 roku ma powstać opera „Człowiek z Manufaktury”, która zostanie włączona do repertuaru Teatru Wielkiego w Łodzi. W czwartek umowę o partnerstwie w konkursie podpisali dyrektorzy – Paweł Gabara (Teatr Wielki w Łodzi) oraz Stanisław Murawski (Manufaktura).

Manufaktura będzie sponsorem nagród dla kompozytorów – zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł, zdobywca drugiego miejsca – 15 tys. zł, a trzeciego – 5 tys. zł. Konkurs jest otwarty, jednak organizatorzy spodziewają się, że wezmą w nim głównie udział studenci i absolwenci uczelni muzycznych z całego świata.

Nadesłane prace oceniać będzie jury pod przewodnictwem Krzysztofa Pendereckiego w składzie: Elżbieta Penderecka (dyrektor Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena), Joanna Wnuk – Nazarowa (dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach), Urszula Kryger (śpiewaczka), Wojciech Rodek (dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi) oraz Maciej Tworek (Akademia Muzyczna w Krakowie).

Napisanie libretta opery powierzono Małgorzacie Sikorskiej-Miszczuk, dramatopisarce i scenarzystce, absolwentka Studium Scenariuszowego łódzkiej PWSFTviT, autorka sztuk „Szajba”, „Walizka”, „Popiełuszko. Czarna msza” czy scenariusza animacji „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”.

Tematyka dzieła będzie nawiązywać treścią do historii łódzkiego fabrykanta, Izraela Poznańskiego i dzisiejszych losów jego imperium.

Prapremiera w Teatrze Wielkim odbędzie się w listopadzie 2018 roku z okazji 185. rocznicy urodzin Poznańskiego, a na maj lub czerwiec roku 2019 planowana jest wersja plenerowa opery na terenie Manufaktury.

O autorze