„Cosi fan tutte” z Met w Multikinie

3

Słynna nowojorska The Metropolitan Opera zaprasza na kolejną retransmisję swojego spektaklu. 19 września w Multikinie zobaczymy „Cosi fan tutte” Mozarta z polskimi napisami.

Dwaj młodzi oficerowie wysławiają piękność i cnotę swych narzeczonych. Przysłuchujący się temu pewien wiedeński arystokrata założył się, że dowiedzie, jak wątpliwa jest wierność kobiet. Dzięki przebraniom i innym intrygom młodzieńcy spowodowali, że ich narzeczone gotowe były zmienić obiekt swych uczuć i ulec „nowym” adoratorom. Podpisaniu gotowych kontraktów ślubnych zapobiegł niespodziewany „powrót” zbulwersowanych młodzieńców. Zakład został przegrany, a zdrada odkryta. Pozostała gorzka prawda pocieszającego ich starca, iż „tak czynią wszystkie”.

To zarys fabuły opery „Cosi fan tutte” Mozarta, której retransmisję zobaczymy w poniedziałek w Multikinie. Dzieło powstało pod koniec 1789 roku na zamówienie cesarza Józefa II. Jego prapremiera odbyła się rok później w Burgtheater w Wiedniu. Okazała się wielkim sukcesem, ale cesarz był chory i nie przybył na premierę, a wkrótce zmarł i z powodu żałoby państwowej zawieszono dalsze spektakle. W XIX wieku opera bardzo rzadko pojawiała się na scenie, bo w ówczesnych obyczajach była zbyt frywolna. Jeśli już ją wystawiano, to niekiedy z poważnymi zmianami w tekście. Operę wystawioną w słynnej nowojorskiej The Met wyreżyserował Lesley Koenig. Orkiestrą pokierował James Levine.

dyrygent: James Levine | reżyseria: Lesley Koenig | obsada: Susanna Phillips, Matthew Polenzani, Isabel Leonard, Rodion Pogossov, Danielle de Niese, Maurizio Muraro | Przedstawienie transmitowano na cały świat 26.04.2014. | Przedstawienie trwa 3 godziny i 21 minut (w tym jedna 10-minutowa przerwa).

„Cosi fan tutte” zobaczymy 19 września o 18.00 w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Radom, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Włocławek, Wrocław Pasaż oraz Zabrze.

(Multikino Polska)

O autorze