„Chopin i Jego Europa” po raz 12. w Warszawie

1

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa”, organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, po raz pierwszy odbył się w 2005 roku i od razu zyskał uznanie publiczności.

Celem festiwalu jest promocja polskiej kultury muzycznej poprzez stworzenie w Warszawie wydarzenia o najwyższej randze artystycznej wpisującego się na stałe w kalendarz imprez europejskich. Głównym zamierzeniem programowym jest przedstawienie twórczości Fryderyka Chopina w szerokim kontekście kulturowym.

W 2016 roku 12 odsłona festiwalu odbędzie się pod hasłem „Z ziemi włoskiej do Polski. Od Mozarta do Belliniego” i stanowić będzie kolejną konfrontację twórczości Chopina z muzyką jemu najbliższych kompozytorów – Bacha, Mozarta, Haydna, Belliniego, Jíroveca.

Wielbiciele opery będą mogli wybierać w tym roku w wielu pozycjach festiwalowych. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostanie kompletne wykonanie opery „Capuleti i Montecchi” Vincenzo Belliniego – w wersji koncertowej na instrumentach historycznych wystąpi zespół Europa Galante, który w 2010 roku prezentował „Normę” Belliniego. Premierowe wykonanie będzie miała również wersja sporządzona przez Vincenzo Gabaro na zespół instrumentów dętych „Cyrulika sewilskiego” Gioachino Rossiniego, którą kompozytor uznał za lepszą od oryginału. W programie znajdują się również recitale pieśni Iana Bostridge’a (tenor), Mariusza Godlewskiego (baryton) oraz Iwony Sobotki (sopran).

O autorze