Charytatywnie dla Jacka Janiszewskiego

4

Ponad 30 solistów w Studiu Koncertowym im. Lutosławskiego oraz Tomasz Konieczny w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wystąpią w celu wsparcia swego kolegi – Jacka Janiszewskiego, którego czeka kosztowna rehabilitacja.

Jacek Janiszewski to wybitny bas, zwycięzca Konkursu Moniuszkowskiego z 1998 roku (obok Aleksandry Kurzak), od kilkunastu lat występujący głównie na scenach niemieckich, jak również solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Miłośnikom scen operowych znany z wielu ról w arcydziełach muzyki klasycznej takich kompozytorów jak Puccini, Bizet, Rossini, Verdi, swój największy sukces odniósł w operze „Uprowadzenie z Seraju” Mozarta w Staatsoper Hannover. Występował także w dwóch częściach „Tryptyku Świętokrzyskiego” Piotra Rubika i Zbigniewa Książka.

Jego kariera została przerwana przez ciężką chorobę – po skomplikowanej operacji guza mózgu ma on problemy z domykalnością strun głosowych i krtanią, czyli instrumentami najważniejszymi dla śpiewaka. W celu przywrócenia możliwości wykonywania zawodu konieczna jest złożona i kosztowna rehabilitacja.

W czerwcu w Warszawie odbędą się dwa koncerty, z których dochód przeznaczony będzie na leczenie Jacka Janiszewskiego. Pierwszy z nich odbędzie się już 4 czerwca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego pod hasłem „Wyśpiewać Nadzieję”. Koncert poprowadzą pomysłodawczyni tego wydarzenia – Alicja Węgorzewska (dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego) oraz Tadeusz Deszkiewicz (prezes zarządu Radia dla Ciebie). W koncercie wezmą udział artyści, których na co dzień możemy słuchać na najlepszych polskich i zagranicznych scenach muzycznych. Rozpocznie się on „Habanerą” z opery „Carmen” w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej, a zaraz po niej na scenie pojawią się: Rafał Bartmiński, Marcelina Beucher, Aleksandra Novina-Chacińska, Robert Cieśla, Joanna Cortes, Aleksander Czajkowski-Ładysz, Mariusz Dubrawski, Zbigniew Graca, Andrzej Knap, Grzegorz Piotr Kołodziej, Magdalena Krysztoforska, Andrzej Lampert, Jacek Laszczkowski, Dariusz Machej, Tadeusz Milewski, Bartłomiej Misiuda, Joanna Petryka-Wawrowska, Magdalena Pilarz-Bobrowska, Dariusz Pietrzykowski, Agnieszka Rehlis, Mariusz Rutkowski, Marzanna Rudnicka, Paweł Skałuba, Iwona Sobotka, Dariusz Stachura, Piotr Sułkowski, Aleksander Teliga, Katarzyna Trylnik, Joanna Woś, Ryszard Wróblewski, Marta Wyłomańska oraz muzycy Orkiestry Romantica z Dyrektor Anną Barańską-Wróblewską, pod batutą aż trzech dyrygentów – Zbigniewa Gracy, Andrzeja Knapa i Piotra Sułkowskiego. To niesamowita gratka dla melomanów, gwarantująca fantastyczne doznania muzyczne – podczas koncertu będzie można usłyszeć najpiękniejsze przeboje operowe, operetkowe i musicalowe. Koncert będzie transmitowany na antenie Radia dla Ciebie.

Kolejny charytatywny koncert zatytułowany „Chopin / Wagner” zaplanowany jest na 16 czerwca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Z tej okazji na deskach warszawskiego teatru po raz pierwszy wystąpi Tomasz Konieczny – znakomity bas – baryton, odnoszący wiele sukcesów zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych, o którym jest ostatnio głośno z powodu udziału w bardzo dobrze przyjętym zarówno przez publiczność, jak i krytykę, „Lohengrinie” Richarda Wagnera w Semperoper Dresden u boku takich gwiazd, jak Anna Netrebko i Piotr Beczała. W Warszawie Tomasz Konieczny zaprezentuje się również w repertuarze wagnerowskim. W pierwszej części koncertu  wystąpi także pianista Janusz Olejniczak, który zagra koncert f-moll Chopina oraz wstęp i „Liebestod” z „Tristana i Izoldy” Wagnera w opracowaniu Liszta. Orkiestrę Opery Narodowej poprowadzi Stefan Soltesz.

Wszyscy wykonawcy biorący udział w koncertach zrzekli się swoich honorariów, przekazując je na konto Jacka Janiszewskiego.

O autorze