Bydgoszcz. Weekend z „Manru” w Operze Nova

1

Bydgoszcz Paderewskim stoi. W najbliższych dniach będzie to szczególnie zauważalne z racji rozpoczynającego się Konkursu Pianistycznego im. Kompozytora w Filharmonii noszącej także jego imię. A Opera Nova proponuje w sobotę i niedzielę (5 i 6 listopada) spektakl jedynej opery Paderewskiego „Manru”.

Na afiszu bydgoskiej sceny tytuł ten obecny jest od 10 lat, kiedy to został wystawiony na 50-lecie bydgoskiej Opery.

Trudno wytłumaczyć dlaczego opera wieńcząca twórczość kompozytorską Paderewskiego (w roku bieżącym mija 115 lat od jej obecności na światowych scenach), zarazem pierwszy polski dramat muzyczny, jedna z najważniejszych pozycji w naszym repertuarze narodowym, stanowi rzadkość w polskich teatrach operowych. Aktualnie grana jest tylko przez Operę Nova, która m.in. poprzez wydanie „Manru” na DVD czyni starania, aby tej operze przywrócić miejsce należne w europejskim dziedzictwie muzycznym. Partytura zawiera szczególnie imponujące partie symfoniczne orkiestry, piękne partie wokalne z potraktowaniem głosu ludzkiego jak instrumentu. Paderewski włączył porywające partie chóralne, a także elementy folklorystyczne: tańce góralskie i motywy cygańskie – zapewniające widowiskowość dzieła.

„Za wyrwanie ze swojej kultury płaci się wysoką cenę.”- tak słowami Ryszarda Kapuścińskiego zapisanymi w książce „Ten Inny” można streścić libretto opery, które bazuje na powieści J. Kraszewskiego „Chata za wsią”. Reżyser Laco Adamik w opowieści o tragicznej miłości góralki Ulany i Cygana Manru oddał konflikt dwóch wrogich światów o odmiennej kulturze oraz odwieczne animozje między takimi społecznościami , jakie niszczą szczęście jednostek.

Opera Nova wystawia „Manru” w nowym przekładzie libretta, pełnym drapieżności i dramatyczności.

W roli tytułowej wystąpią kolejno: Janusz Ratajczak i Sylwester Kostecki. W partii Ulany: Małgorzata Grela i Jolanta Wagner. Jako zakochany w niej znachor Urok wystąpi Leszek Skrla, a uwodzicielską Cygankę Azę kreować będą kolejno: Dorota Sobczak i Monika Ledzion.

Orkiestrę Opery Nova prowadzić będzie Maciej Figas.

(informacja prasowa)

O autorze