Bajkowa Rusałka z nowojorskiej Met

0

Nowa inscenizacja „Rusałki” Dvořáka, zrealizowana przez Mary Zimmerman na nowojorskiej scenie to bajeczne przedstawienie pełne baśniowych stworów i światła księżyca. Transmisję spektaklu do kin zobaczymy 25 lutego.

W „Rusałce” połączyły się motywy zapożyczone z baśni Andersena o małej syrence, a także ludowe podania słowiańskie rojące się od wiedźm, wodników i rusałek. Będąc na Bornholmie, baśń tę przeczytał na nowo Jaroslav Kvapil, który miał właśnie zostać dramaturgiem Teatru Narodowego w Pradze. Na jej podstawie napisał libretto i zaproponował je najpierw uczniom Dvořáka, bo do samego mistrza nie śmiał się zwrócić. Słyszał bowiem, że przy poprzedniej operze kompozytor zamęczał librecistę nieustannymi poprawkami. Ostatecznie jednak tekst trafił do Dvořáka, który przyjął libretto bez żadnych zmian i skomponował operę w niecałe siedem miesięcy. Nad partyturą pracował w miejscowości Vysoká, w swej willi, w która – przekształcona później w muzeum – została nazwana Willą Rusałki. Analogiczne miano zyskało leżące nieopodal jeziorko.

Antonín Dvořák, który wcześniej skomponował cztery poematy symfoniczne na motywach ludowych, nasycił partyturę „Rusałki” dramatyzmem, ale i przejmującą nostalgią, tak charakterystyczną dla słowiańskiej duszy. Rusałka, córka Wodnika zakochuje się w Księciu, który przychodzi kąpać się w leśnym jeziorze. Aby stać się człowiekiem i zyskać miłość Księcia wodnica poddaje się czarom wiedźmy Ježibaby, oddając w zamian swój głos. Jednak początkowo oczarowany Książę odtrąca zimną i niemą Rusałkę skłaniając się ku Obcej Księżniczki… W tytułowej partii usłyszymy Kristine Opolais, w ubiegłym sezonie kreującą partie Manon Lesaut i Madame Butterfly. W pozostałych partiach wystąpią: Brandon Jovanovich jako Książę, Eric Owens jako Wodnik, Jamie Barton jako Ježibaba i Katarina Dalayman jako Obca Księżniczka. Dyryguje Sir Mark Elder.

 1.  Białystok Opera i Filharmonia Podlaska
  2. BydgoszczMultikino
  3. Czechowice-Dziedzice kino Świt
  4. Częstochowa kino Iluzja
  5. Dąbrowa Tarnowska kino Sokół
  6. Elbląg kino Światowid
  7. Ełk Ełckie Centrum Kultury
  8. Gdańsk Multikino
  9. Gdynia Multikino
  10. Gliwice kino Amok
  11. Jaworzno Multikino
  12. Katowice kino Kosmos
  13. Kielce Filharmonia Świętokrzyska
  14. Konin kino Centrum
  15. Kraków kino Kijów.Centrum (retransmisja 4 marca)
  16. Lublin Teatr Stary
  17. Łódź Filharmonia Łódzka
  18. Olsztyn Multikino
  19. Oława kino Odra
  20. Poznań (1) Centrum Kultury ZAMEK
  21. Poznań (2) Multikino Malta
  22. Przemyśl kino Centrum
  23. Rybnik Teatr Ziemi Rybnickiej
  24. Rzeszów kino Zorza
  25. Stargard Stargardzkie Centrum Kultury
  26. Szczecin Multikino
  27. Szczecinek kino Wolność
  28. Tczew Centrum Kultury i Sztuki
  29. Wadowice kino Centrum
  30. Warszawa (1) Teatr Studio
  31. Warszawa (2) kino Praha
  32. Warszawa (3) Multikino Złote Tarasy
  33. Włoszczowa kino Muza
  34. Wrocław kino Nowe Horyzonty
  35. Zabrze Multikino

 

(informacja prasowa)

O autorze