Aleksandra Kurzak gwiazdą 22. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej

4

Od dziś do 8 lipca odbędzie się 22. edycja Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej. Na festiwalowe wydarzenia Opera Krakowska zaprasza nie tylko do swojej siedziby, ale również w inne urokliwe miejsca Krakowa i okolic.

Rzesze melomanów rokrocznie przyciąga koncert „Arie Oper Świata”, który organizowany jest na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. W tej klimatycznej scenerii wystąpili już tak wybitni śpiewacy jak Mariusz Kwiecień, Piotr Beczała czy Artur Ruciński. W tym roku zaproszenie przyjęła jedna z najlepszych sopranistek naszych czasów – Aleksandra Kurzak, którą będzie można podziwiać 29 czerwca.

W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości również na Wawelu wystawiony zostanie „Straszny dwór” Moniuszki w reżyserii Laco Adamika (23, 25 czerwca). W tym samym miejscu 27 czerwca 2018 r. odbędzie się gala baletowa „Grand pas…!”, podczas której zaprezentują się artyści nie tylko z Krakowa, ale również z Teatru Wielkiego w Poznaniu, Teatro di San Carlo, Compagnie Chorégraphique François Mauduit oraz Mariinsky Theatre. W programie znajdują się przygotowane specjalnie na tę okazję choreografie do muzyki Fryderyka Chopina autorstwa Zofii Rudnickiej i Katarzyny Aleksander-Kmieć.

Spektakle i koncerty plenerowe zaplanowane są również w innych zakątkach Małopolski – Niepołomicach, Nowym Wiśniczu oraz w Miechowie. Po zeszłorocznym entuzjastycznie przyjętym przez widzów spektaklu „Napój miłosny” Donizettiego na rynku w Lanckoronie, tym razem operę tę będzie można zobaczyć u podnóża zamku w Niepołomicach (17, 18 czerwca). Zaśpiewają Iwona Socha, Monika Korybalska, Andrzej Lampert, Michał Kutnik. Z kolei 9 czerwca w Nowym Wiśniczu odbędzie się koncert „Wieczór na Zamku”, a 8 lipca w Michowie „Zaśpiewaj to ze mną”.

Podczas Festiwalu swoją kontynuację będzie miał projekt „Pieśń – Teatr Słowa”, którego ideą jest łączenie muzyki z poezją. W ramach tego projektu Opera Krakowska zaprasza na spektakl dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat zatytułowany „Pan Tralaliński” (3, 5, 6 czerwca).

Na scenie przy ul. Lubicz 48 przypomniane zostaną cieszące się dużą popularnością przedstawienia, takie jak „Don Pasquale” Donizettiego w reżyserii Jerzego Stuhra (2, 3 czerwca) czy „Król Roger” Szymanowskiego w reżyserii Michała Znanieckiego (8 czerwca). 6 i 7 lipca ponownie wystawiony zostanie spektakl muzyczno-baletowy „Carmina Burana” Orffa.

Więcej informacji na stronach Opery Krakowskiej: www.opera.krakow.pl

O autorze