50. Festiwal im. Jana Kiepury w sierpniu w Krynicy – Zdroju

0

Ponad 30 wydarzeń znalazło się w programie 50. jubileuszowej edycji Festiwalu im. Jana Kiepury, który od 13 do 20 sierpnia potrwa w Krynicy-Zdroju. Wystąpią m.in. Grażyna Brodzińska, Iwona Sobotka, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert i Artur Ruciński.

15 sierpnia przypada 50. rocznica śmierci patrona festiwalu Jana Kiepury. Na ten dzień zaplanowano galę operową „Aria dla Kiepury”, podczas której zabrzmią najpiękniejsze pieśni śpiewane przez słynnego polskiego tenora.

Jak podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej w Krakowie członek sekretariatu programowego festiwalu prof. Stanisław Krawczyński, siłą tegorocznego festiwalu jest różnorodność.

„Staramy się przekazać muzykę wokalną i wokalno-instrumentalną w różnych formach, kontekstach i wymiarach prezentowaną przez różnych wykonawców miłośnikom opery i operetki, tak by i wykonawcy i uczestnicy festiwalu mieli możliwość udziału w wyjątkowym święcie polskiej wokalistyki” – mówił prof. Krawczyński.

„Festiwal to hołd oddany wielkiemu Polakowi, jakim był Jan Kiepura” – podkreślił burmistrz Krynicy-Zdrój Dariusz Reśko. Dodał, że to „flagowa” impreza kulturalna miasta. „Melomani mogą w Krynicy obcować w wyjątkowej scenerii z wyjątkową muzyką” – podkreślił.

Podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się ponad 30 wydarzeń, w tym osiem głównych. Będą wśród nich koncerty przebojów z oper, operetek i musicali oraz dwa spektakle: „Wesoła wdówka” w inscenizacji Opery Śląskiej w Bytomiu i muzyczna opowieść „Kamienica na Nalewkach” warszawskiego Teatru Żydowskiego.

Festiwal zainauguruje koncert trzech młodych tenorów hiszpańskich, którym towarzyszyć będzie polska sopranistka mieszkająca na stałe w Hiszpanii Iwona Sobotka. Na koncercie dedykowanym pamięci Jana Kiepury wystąpią: Katarzyna Oleś-Blacha, Agnieszka Rehlis, Tomasz Kuk, Jacek Ozimkowski i Artur Ruciński oraz Orkiestra Sinfonia Iuventus i Chór Polskiego Radia.

Podczas festiwalu będzie można usłyszeć rekonstrukcję „Mszy F-Dur” Józefa Ksawerego Poniatowskiego, która została skomponowana w 1867 r., ale za życia kompozytora nie była wykonywana, a po rekonstrukcji weszła do obiegu muzycznego w Polsce.

Grażyna Brodzińska wystąpi wraz z artystami, których zaprosiła: Marcinem Jajkiewiczem, Januszem Krucińskim i Andrzejem Lampertem. Festiwal zamknie koncert prezentujący młodych utalentowanych artystów – solistów będących finalistami konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy.

Melomani codziennie przed południem będą mogli przyjść na organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Opery Krakowskiej „Aria” spotkania z artystami oraz na wieczorne spotkania na deptaku „Uśmiechnij się z Kiepurą”, podczas których będzie można wspólnie pośpiewać.

Na festiwalu wystąpią także uczestnicy kursów mistrzowskich dla młodych śpiewaków poprowadzonych w Krynicy przez prof. Ryszarda Karczykowskiego oraz Grażynę Brodzińską.

Organizatorami 50. Festiwalu im. Jana Kiepury są gmina Krynica-Zdrój i krynickie Centrum Kultury, a jego program przygotował sekretariat programowy.

Gmina zwiesiła współpracę z Operą Krakowską, która współorganizowała dwie ostatnie edycje tej imprezy. „Okazało się, że mamy nieco inne wizje tegorocznej edycji festiwalu i kształtu budżetu. Nie rozstajemy się w atmosferze niedomówień, czego najlepszym dowodem jest fakt, że stowarzyszenie wspierające Operę jest naszym partnerem, a artyści Opery Krakowskiej wystąpią w tym roku w Krynicy, ale uznaliśmy, ze instytucjonalnie należy nieco rozluźnić więzi. Mam ogromny szacunek do tej instytucji i nie wykluczam współpracy w przyszłości” – mówił burmistrz Krynicy Dariusz Reśko.

Niektóre z koncertów 50. Festiwalu im. Jana Kiepury mają być transmitowane przez TV Polsat. Wydany zostanie także album poświęcony historii festiwalu.

Festiwal należy do najstarszych w Polsce. Główną ideą jego pomysłodawcy Stefana Półchłopka, było utrwalenie pamięci o Janie Kiepurze – wszechstronnym polskim śpiewaku.

(PAP)

O autorze

“I should have everything that is good, genuine and beautiful!” Wolfgang Amadeus Mozart