46 urodziny obchodzi Mariusz Kwiecień

1

46 urodziny obchodzi dziś Mariusz Kwiecień, jeden z najwspanialszych barytonów na świecie. Pochodzący z Krakowa artysta wzbudza uznanie krytyków i uwielbienie publiczności po obu stronach oceanu, regularnie pojawiając się na najbardziej prestiżowych światowych scenach takich jak m.in. Bayerische Staatsoper, Royal Opera House, National Opera de Paris, Lyric Opera of Chicago czy nowojorska Metropolitan Opera.

„Don Giovanni” Mozarta, Lyric Opera of Chicago, fot. Todd Rosenberg

W swoim doboku ma wiele ról, z których najbardziej znane to tytułowe partie w „Don Giovannim” Mozarta, „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego i „Królu Rogerze” Szymanowskiego, hrabia Almaviva w „Weselu Figara” Mozarta, Malatesta w „Don Pasquale” Donizettiego, Riccardo w „Purytanach” Belliniego, markiz Posa w „Don Carlo” Verdiego. W ostatnich sezonach wzbogacił swój repertuar o rolę Zurgi w „Poławiaczach pereł” Bizeta, księcia Nottingham w „Roberto Devereux” Donizettiego i króla Alfonsa w „Faworycie” tego samego kompozytora.

„Roberto Devereux” Donizettiego, Metropolitan Opera, fot. Ken Howard

W 2016 i 2017 roku nagrania DVD spektakli operowych z jego udziałem nominowane były do najważniejszej nagrody muzycznej – Grammy („Król Roger” Szymanowskiego z Royal Opera House i „Poławiacze pereł” Bizeta z Metropolitan Opera).

„Król Roger” Szymanowskiego, Royal Opera House, fot. Bill Cooper

Aktualnie artysta przygotowuje się w Nowym Jorku do wznowienia cieszącego się ogromnym powodzeniem przedstawienia „Poławiaczy pereł”, które grane jest w terminie od 14 listopada do 8 grudnia.

„Poławiacze pereł” Bizeta, Metropolitan Opera, fot. Ken Howard

W bieżącym sezonie będzie go można zobaczyć w Polsce w aż trzech produkcjach – „Eugeniuszu Onieginie” i „Don Pasquale” w Operze Krakowskiej oraz ponownie jako Oniegina w Warszawie.

„Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego, Opera Krakowska, fot. Jacek Wrzesiński

O autorze